- akce již proběhla.
Barvíř modrotisku – výchovně vzdělávací pořad pro menší i větší
15.10.2013 @ 8.00 - 17.10.2013 @ 17.00
Navigace pro Akce
Barvíř modrotisku – výchovně vzdělávací pořad pro menší i větší
Rožnov pod Radhoštěm – Tradiční výchovně-vzdělávací pořad „Barvíř modrotisku“, určený pro druhý stupeň ZŠ, SŠ, zájmové kroužky a případně seniory, se uskuteční v prostorách muzea od 15. do 17. října 2013.
„V úvodní teoretické části se dozvíte, co všechno pojem „modrotisk“ představuje a zároveň nahlédnete do staré barvířské dílny v expozici Městečko pod Radhoštěm. V dílně si pak prakticky vyzkoušíte tisk a malování rezerváží na plátno, které bude dodatečně obarveno v pravé barvířské dílně a zasláno zpět svým autorům“, uvedla Libuše Rousová, muzejní pedagožka.
Pořad v celkové délce 120 minut se uskuteční v prostorách expozice Městečko pod Radhoštěm v budově Sušáku a v Živém domě při vstupu do areálu Valašské dědiny.
Modrotisk je technika tzv. negativního tisku, která spočívá ve vykrytí zvoleného vzoru speciální rezervážní směsí, která zabrání proniknutí barvy k textilu.
Jedná se o jeden z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna, v našich krajích hojně rozšířený od 18. století. Modrotisk je znám především prostřednictvím lidového kroje, kdy každá oblast vynikala svým typickým vzorováním. K obarvení se využívalo přírodního prostředku „indiga“ – barviva pocházejícího především z listů rostliny indigovníku barvířského. V pozdější době pravé indigo pomalu začalo vytlačovat synteticky vyráběné barvivo. Některé z mála původních dílen však používají tradičního způsobu modrotisku dodnes.
Od konce 18. století a zejména v 19. století vzrostl počet modrotiskových dílen, kdy snad i každé malé městečko se mohlo pyšnit svým vlastním barvířem s originálními vzory. Barvíř využíval především dřevěných, ručně vyráběných forem a svůj recept na rezervážní směs – tzv. pap, si pečlivě strážil. Pouze jeho receptura mohla být využita pro obarvení textilu v jeho dílně, neboť dvě podstatné složky – rezerváž a indigo spolu patřičně zreagovaly.
V rámci programu „Barvíř modrotisku“ Valašské muzeum v přírodě spolupracuje s původní modrotiskovou dílnou Danzinger v Olešnici na Moravě, která udržuje starou originální tiskařskou metodu beze změn od roku 1849. Těm, kteří si během programu „předtisknou“ své plátýnko rezerváží, bude jejich budoucí výtvor obarven indigem v této dílně, neboť přímé obarvení není v muzeu technicky možné. Obarvené plátýnko bude v pořádku dopraveno svému autorovi.
Vyzkoušení si této zajímavé techniky přináší mnoho radosti a zároveň „tajemna“ z očekávání výsledného a zcela originálního výrobku, který si pak každý může dotvořit dle vlastní fantazie….